
Когато става дума за птици, нормално е първата ни асоциация да е това как те безгрижно се реят из облаците. Способността им да летят е впечатлявала човечеството с векове и немалко учени и изобретатели са посветили живота си на опити да наподобят грациозните им движения и да се понесат във въздуха. Неслучайно една от най-древните мечти и цели на човечеството е свободният полет. В статията надолу ще обсъждаме всички останали птици – тези, които не могат да летят и с нищо не са вдъхновили никой.
Физиката на нелетящите птици е пригодена за специфичен начин на живот, който не изисква или направо изключва летенето. В повечето случаи птиците са твърде тежки, големи или в техния район няма естествени хищници, от които да се налага да бягат в небето. В света са познати около 60 вида от нелетящите ни пернати приятели. Разделени са на подвидове, като многото разновидности на пингвините, но за нашия списък ще се спрем на по 1 представител от вид.
Започваме с почетно споменаване на най-известните нелетящи птици:

Пингвини

Щрауси
Киви

Тахаке

Такахето е птица, известна с внезапната си поява, след като дълго време е смятана за изчезнал вид. Видът е документиран през 1847 из островите на Нова Зелантия, но само половин век по-късно, през 1898, едва две птици от вида били забелязани за цялата година. От този момент видът се е считал за изчезнал, докато през 1948, малка популация от Тахаке не била открита на Южен Остров. От тогава птицата е под закрилата на Консервационния отдел на Нова Зеландия. Тя е изключително шумно създание, чиито крясъци се чуват отдалеч и за нас е много странно, че сме успели да я изгубим от полезрението си за цели 50 години.
Достигат дължина на тялото към 63см и средно тегло около 2.7кг
Казуар

Какапо

Безкрил корморан

Нелетящият братовчед на кормораните се среща само на два от островите Галапагос и не е точно безкрил. Крилата на злощастната птица са с около 2/3 по-малки от необходимото им, за да летят и не дават вид да служат за каквото и да е. Като останалите от семейство корморани, и те се гмуркат и ловят риба, но диетата им включва октоподи и змиорки. Рядко се гмуркат до цели 100м дълбочина. Въпреки, че крилата не им трябват за летене, безкрилите корморани старателно ги изсушават, разпервайки ги срещу морския бриз. Смята се, че това е инстинкт, останал у вида от времето, когато все още е можел да лети.
Достигат дължина на тялото към 100см и средно тегло до 5кг.
Изчезнали видове

Додо
Навярно най-известната от нелетящите птици, Додо е населявала Маскаренските острови до края на 17-ти век. Ниска, дебела и със заоблена човка, птицата рядко стигала тегло от 25 кг.
